26 Mart 2013 Salı

Kartonpiyer mi ? Stropiyer mi ?Bu yaz evde geniş çaplı bi tadilat yaptıralım diyoruz.Yapı marketlerde genellikle gözüme çarpan stropiyeri araştırmaya başladım.


Hem yapımı kolay hemde kartonpiyer gibi uygulaması pis  değil diye tercih etmeyi düşünüyorum ama kaygılarım var tabi

Yapı markette elime alıp inceleyince çok dayanıksız gibi göründü gözüme bende araştırma başladım benim gibi merak edenler varsa işte bu işin ustasından Stopiyer ve Kartonpiyer karşılaştırması..

 • UYGULAMA
Alçı kartonpiyer uygulaması zahmetli bir iştir. Alçı bloklar stropiyer bloklara göre çok daha ağırdır. Sağlam bir şekilde yapıştırılmaları için duvar ve tavanda sıva kırılması, delikler açılması gerekir. Bu çalışma sırasında evin toparlanması, etrafın fazla dağılmaması ve kirlenmemesi için tedbir alınması gerekir. Uygulama sırasında çok toz çıkacağı unutulmamalıdır.
Stropiyer uygulaması ise son derece basit bir süreçtir. Öyle ki eli bu işlere yatkın olanlar evde stropiyeri kendileri döşeyebilirler. Üstelik uygulama sırasında hiç toz çıkmaz. Etraf kirlenmez.
 • YAPIŞTIRMA
Alçı kartonpiyer, yapıştırma alçısı ile yapıştırılır. Doğru bir uygulama ile uzun yıllar herhangi bir sorun yaşamadan kullanılır. Eğer yapıştırma doğru yapılmazsa ağır alçı blokların düşmesi tehlike yaratabilir.
Stropiyer ise kendi özel yapıştırıcı ile yapıştırılır. Eğer farklı bir yapıştırıcı kullanılırsa zaman içerisinde sarkma veya açılma görülebilir. Bu nedenle stropiyer uygulaması için bayiden ‘özel stropiyer tutkalı’ istenmelidir. Bu şekilde herhangi bir bozulma olmadan stropiyer uzun yıllar kullanılabilir. Sökmek istediğinizde ise kırıp dökme olmaksızın ve duvarları bozmadan spatula ile kolayca sökebilirsiniz.
 • BOYAMA
Alçı kartonpiyer gibi stropiyeri de plastik ve su bazlı boya ile boyayabilirsiniz. Sentetik boya kullanmamalısınız. Stropiyer yapıştırıldıktan sonra en az dört saat tutkalın kuruması beklenip sonra boyaya geçilmelidir.
 • DAYANIKLILIK
Alçı kartonpiyer stropiyere göre çarpmalara daha dayanıklıdır. Bu yüzden stropiyer uygulaması çarpma ve darbe riski olmayan yüksek yerlere yapılmalıdır. Tavan ve perde kirişleri gibi uygulamalar stropiyer için uygundur.
Daha alçak yükseklikteki ve çarpma riskinin fazla olduğu kemer, kapı, yan duvar süslemelerinde ise alçı kartonpiyer kullanılması tavsiye edilir.

Stropiyerin dayanıklılık gösterdiği bir diğer nokta da nemdir. Alçı içermediği için rutubete dayanıklıdır ve banyolarda rahatlıkla kullanılabilir.
 • DÜŞME-SÖKÜLME RİSKİ
Uygulamadaki bir aksaklık veya yanlışlık sonucu hem alçı kartonpiyerin hem de stropiyerin düşme riski vardır. Ancak yapıştırılmasının ardından bir metrelik alçı kartonpiyer blokunun ağırlığı 5 kiloya kadar çıkabilir. Stropiyerde ise bu rakam 200 gram kadardır.
Stropiyer çok hafiftir ve binaya yük bindirmediği gibi düşme halinde yaralama riski çok daha azdır.
 • MALİYET
Maliyet açısından alçı kartonpiyerle karşılaştırıldığında stropiyer daha ucuz bir malzemedir. Süslemesiz alçı kartonpiyerlerin metresi 6 ile 8 TL arasında değişir ve bu fiyata işçilik ya da süslemeli model farkı eklenir.
Stropiyerin metresi 4 ile 6 TL arasında değişir. Çoğu kez işçilik bu fiyatlara dahildir. Düşük kaliteli (2. ve 3. kalite) ve daha ucuz fiyatlı stropiyerler de vardır. Yine de en çok 1. kalite stropiyer kullanılması tavsiye edilir.


10 yorum:

 1. stropiyer özellikle tavanda yapılınca ve üzerinden boyayla geçilince kartonpiyerden görünüm olarak hiç bir farkı kalmıyor ve en önemlisi yapım aşamasında kir toz olmuyor. yeni yapılan evler için kartonpiyer iyi bir seçim olabilir ama tadilat olacak oturulan evlerde kesinlikle stropiyer diyorum ben :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Size tüm kalbimle katılıyorum :) Kir toz kısmı beni de çok korkutuyor

   Sil
 2. Bence stropiyer yaptır,kartonpiyer her yeri batırıyor..Kolay olanı tercih et bence..Görünüşler aynı nasıl olsa..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gerçekten de iyi bi ustanın elinden çıkınca hiç belli olmuyor

   Sil
 3. Stropiyer derim ben. İzlemeye aldım bloğunuzu. Ben de bloğuma beklerim.

  www.bakbuharika.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ziyarete geliyorum hemen :) çoğunluk stropiyer diyor zaten gidişat belli oldu :)

   Sil
 4. Öneri için teşekkürler:) kendi evim oldugfunda göz önünde bulunduracagım:)benımde moda blugm var, gelırmısnz:)
  http://benlimoda.blogspot.com/

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnşallah en kısa zaman da ev sahibi olursunuz .Tabii hemen geliyorum ziyarete memnuniyetle :)

   Sil
 5. bence kartonpiyer. uygulamada stropiyer daha kolay ama daha sonra kullanım esnasında bağlantı yerlerinnden boya çatlakları oluyo ve çirkin görünüyor. Kullanmadım ama gördüğüm evlerden aklımda kalan:(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kartonpiyerde çok pis yapılışı Aygülcüm yaa , ne yapsam kaç yapalım derken göz çıkarmasammı :(

   Sil