29 Mart 2013 Cuma

Taç Topuz Toka vesaire

 
Bayıldımmm

Ne kadar şıklar otuzdan fazla çeşit var '  amann buda nee ' demedim hepsini çok beğendim bulduğum bütün modelleri de  paylaşmak istedim.

Bu şık saç aksesurlar, Amerikalı iki tasarımcı Jen ve Jamie isimli iki kadının yaratıcılığı.Bu cicileri hazırlamak için doğal malzemeler kullanıyorlarmış.Saten ,organze , antika mücevherler ve taşları tercih ediyorlarmış..

Tabi ki bu kadar beğenmemizi sağlayan modeli de atlamamak lazım hepsi de pek yakışmış..
28 Mart 2013 Perşembe

Ev Yapımı Süzme YoğurtGeçenlerde yoğurt mayalım hatta güveçte mayaladım ki daha katı oluyor diye namını duymuştum.Ama inanmayın normalde cam kasede yaptığım yoğurtlardan bile suyu oldu

Ee tabi ki ev halkı isyanda ,çözümü kolay yapımı pratik işte tarifi ;İşte yaptığım güveçte yoğurt , daha önce ev yapımı yoğurt tarifi vermiştim.Göz gezdirmek isteyenler buyrun ..Gerekli malzemeler tedarik edildi :) ince bir süzgeç ve tülbent mendil  ve tabi ki memnun olmadığınız yoğurt :)Süzmek istediğiniz kadar yoğurtdu süzgece doldurun 

Üzerini kapatıp olmasını istediğiniz kıvama gelene kadar bekletin.Ben 2 saat kadar beklettim benim için yeterli kıvamda oldu siz daha katı isterseniz daha uzun süre bekletin..Afiyet Olsun

26 Mart 2013 Salı

Kartonpiyer mi ? Stropiyer mi ?Bu yaz evde geniş çaplı bi tadilat yaptıralım diyoruz.Yapı marketlerde genellikle gözüme çarpan stropiyeri araştırmaya başladım.


Hem yapımı kolay hemde kartonpiyer gibi uygulaması pis  değil diye tercih etmeyi düşünüyorum ama kaygılarım var tabi

Yapı markette elime alıp inceleyince çok dayanıksız gibi göründü gözüme bende araştırma başladım benim gibi merak edenler varsa işte bu işin ustasından Stopiyer ve Kartonpiyer karşılaştırması..

  • UYGULAMA
Alçı kartonpiyer uygulaması zahmetli bir iştir. Alçı bloklar stropiyer bloklara göre çok daha ağırdır. Sağlam bir şekilde yapıştırılmaları için duvar ve tavanda sıva kırılması, delikler açılması gerekir. Bu çalışma sırasında evin toparlanması, etrafın fazla dağılmaması ve kirlenmemesi için tedbir alınması gerekir. Uygulama sırasında çok toz çıkacağı unutulmamalıdır.
Stropiyer uygulaması ise son derece basit bir süreçtir. Öyle ki eli bu işlere yatkın olanlar evde stropiyeri kendileri döşeyebilirler. Üstelik uygulama sırasında hiç toz çıkmaz. Etraf kirlenmez.
  • YAPIŞTIRMA
Alçı kartonpiyer, yapıştırma alçısı ile yapıştırılır. Doğru bir uygulama ile uzun yıllar herhangi bir sorun yaşamadan kullanılır. Eğer yapıştırma doğru yapılmazsa ağır alçı blokların düşmesi tehlike yaratabilir.
Stropiyer ise kendi özel yapıştırıcı ile yapıştırılır. Eğer farklı bir yapıştırıcı kullanılırsa zaman içerisinde sarkma veya açılma görülebilir. Bu nedenle stropiyer uygulaması için bayiden ‘özel stropiyer tutkalı’ istenmelidir. Bu şekilde herhangi bir bozulma olmadan stropiyer uzun yıllar kullanılabilir. Sökmek istediğinizde ise kırıp dökme olmaksızın ve duvarları bozmadan spatula ile kolayca sökebilirsiniz.
  • BOYAMA
Alçı kartonpiyer gibi stropiyeri de plastik ve su bazlı boya ile boyayabilirsiniz. Sentetik boya kullanmamalısınız. Stropiyer yapıştırıldıktan sonra en az dört saat tutkalın kuruması beklenip sonra boyaya geçilmelidir.
  • DAYANIKLILIK
Alçı kartonpiyer stropiyere göre çarpmalara daha dayanıklıdır. Bu yüzden stropiyer uygulaması çarpma ve darbe riski olmayan yüksek yerlere yapılmalıdır. Tavan ve perde kirişleri gibi uygulamalar stropiyer için uygundur.
Daha alçak yükseklikteki ve çarpma riskinin fazla olduğu kemer, kapı, yan duvar süslemelerinde ise alçı kartonpiyer kullanılması tavsiye edilir.

Stropiyerin dayanıklılık gösterdiği bir diğer nokta da nemdir. Alçı içermediği için rutubete dayanıklıdır ve banyolarda rahatlıkla kullanılabilir.
  • DÜŞME-SÖKÜLME RİSKİ
Uygulamadaki bir aksaklık veya yanlışlık sonucu hem alçı kartonpiyerin hem de stropiyerin düşme riski vardır. Ancak yapıştırılmasının ardından bir metrelik alçı kartonpiyer blokunun ağırlığı 5 kiloya kadar çıkabilir. Stropiyerde ise bu rakam 200 gram kadardır.
Stropiyer çok hafiftir ve binaya yük bindirmediği gibi düşme halinde yaralama riski çok daha azdır.
  • MALİYET
Maliyet açısından alçı kartonpiyerle karşılaştırıldığında stropiyer daha ucuz bir malzemedir. Süslemesiz alçı kartonpiyerlerin metresi 6 ile 8 TL arasında değişir ve bu fiyata işçilik ya da süslemeli model farkı eklenir.
Stropiyerin metresi 4 ile 6 TL arasında değişir. Çoğu kez işçilik bu fiyatlara dahildir. Düşük kaliteli (2. ve 3. kalite) ve daha ucuz fiyatlı stropiyerler de vardır. Yine de en çok 1. kalite stropiyer kullanılması tavsiye edilir.


25 Mart 2013 Pazartesi

Batonsale EkmekEvde ekmeğimi sıklıkla yapar oldum.Tabi ki Lorraine Pascale lın bu konuda ki yardımlarını görmezden gelemem..

24 Kitchen da programında yaptı bu ekmeği , tarifi daha önce yaptığım Çiçek Ekmek le aynı sadece şekli farklı kahvaltı sofraları için ideal , kişi başı bir batonsale..

Ama siz yine de hamuru biraz fazla tutun derim ben :))

Malzemeler 


300 ml ılık su ( bir su bardağı veya küçük su şişelerinin yarısı, ben küçük oğlumun biberonun ölçü olarak kullandım ) 

3 yemek kaşığı sıvı yağ ( ben zeytinyağ kullandım )

2 tatlı kaşığı tuz

1 yemek kaşığı toz şeker

1 paket ınstant maya

4 su bardağı un Yapılışı 

Derince yoğurma kabına un ve bütün kuru malzemeleri ekleyip karıştırın.Ortasını havuz gibi açıp sıvı malzemeleri ekleyip önce ortadan başlayarak hamuru yoğurmaya başlayın.

Hamur iyice toparlanınca ( bu esnada azda olsa  ele yapışa bilir ) tezgaha alın ve çok az un serptiğiniz tezgahta 10 dakika kadar yoğurun.

Yoğurma süresi çok önemli mayalama işleminden sonra tekrar yoğurmadığımız için 10 dakika gerekli Hamurumuzu önce ikiye sonra böldüğümüz iki parçayı da kendi arlarında bölerek 8 tane beze elde edin.

Bezeleri ince uzun olacak şeklide şekil verin
Resimde gördüğünüz gibi uzun yaptığınız bezeyi ikiye kesin ve birbirine dolayın 
Bütün bezelere aynı işlemi yaptıktan sonra üzerine çok az sıvı yağ sürdüğünüz streç film i kapatın ve sıcak bi ortamda ortama 1 saat mayalanmaya bırakın. 


İşte mayalandıktan sonraki batonsaleler ortalama 2 katı oldular

Önceden ısıtılmış fırında ilk 5 dakika 140 derce de sonra dereceyi 200 e getirip üzeri kızarana kadar ortalama 20 dakika pişirin.

Ekemeğinizi pişirirken fırının içine uygun bi kapla su koyun ki ekmekleriniz kurumadan nemli bi ortamda pişsinler..


Afiyet Olsun